Phil Riccio- Tournament Advisor

2020 PIAA Champion at 145 BEA's Gage McClenahan with coaches Ed Hockenberry (L) and Ron Guenot

 

Congratulations to Bellefonte on their 2020 NW AAA Regional TEAM championship


Front: L-R: Jacob VanDee, Cathedral Prep 106; Derek Keen, Central Mt 113, Lane Aikey, Bellefonte 120, Jude Swisher, Bellefonte 126,
Matt Sarbo, Altoona 132, Riley Bower, Williamsport, 138, Paniro Johnson, Cathedral Prep. 145
Back: Ed Scott, DuBois, 152, Ethan Richner, Bllefonte, 160, Trey Kibe, Mifflin Co, 170, Ethan Rossman, Bellefonte, 182,

Nik Miller, Central Mt. 195, Dorian Crosby, Cathedral Prep, 220, Thomas Pollard, Meadville 285



Congratulations to Mifflin County on their Class AAA District 6 Team Title.

District 6 AAA Champions
1st row - Nic Allison (Mifflin Co), Derek Keen (Central Mt.), Lane Aikey (Bellefonte), Jude Swisher (Bellefonte), Matt Sarbo (Altoona),

Kyler Everly (Mifflin Co), Ethan Kauffman (Mifflin Co),
2nd row - Anson Wagner (Miffin Co), Ethan Richner (Bellefonte), Trey Kibe (Mifflin Co), Ethan Rossman (Bellefonte), Ty Price (State College),

Gage Sutliff (Central Mt.(Blaine Davis (Mifflin Co)

 

Class AA District 6 Individual Championship Brackets

District 6 Class AA Individual Champions 2020 (Damian Branas)

2020 District 6 AA Champions

1st row - C. Bainey (BEA), E. Toth ((FH), R. Mills (HUN), J Arrington (FH), B McMillen (GLEN), Z Witmer (SJ), E Gibson (FH)

2nd row - C Dowling (SJ), K Rothrock (SJ), T Stoltzfus (SJ), A Sharer (PV), T Dluhos (WH), C Johnston (GLEN), M Beatty (MC)

(photo Damian Branas)

 

 

 


       State College Class AAA Team Champions  (P Riccio photo)


          Forest Hills Class AA Team Champions  (P Riccio photo)

TEAM Championship information 1/17/2020

 

 

Brackets     AA        AAA  

 

 

/

Class AAA 2PM @ Tyrone  
     
     
1. Mifflin County    
     Mifflin County  47-21  
4. Bellefonte    
       State College  25-24
3. State College    
     State College 33-27  
2. Central Mountain    
     

/

         
      Tuesday January 28           Jan 28      
 Class AA   10 AM @ Tyrone    
  1. Glendale      
         
        Glendale  48-21    
8. Penn Cambria        
   Mount Union 43-33      
9. Mount Union        
         Westmont 51-23  
12 Tyrone        
     Westmont Hilltop  56-20      
5. Westmont Hilltop        
        Westmont Hilltop  38-33    
         
  4. Bald Eagle Area      
         
          Forest Hills  45-27
         
  3. Forest Hills      
         
        Forest Hills  44-23    
6. Philipsburg-Osceola        
    Philipsburg-Osceola 55-15      
11. Ligonier Valley        
         Forest Hills  45-27  
10. Central        
     Richland 48-30      
7. Richland        
       Huntingdon 48-21    
         
  2. Huntingdon      
         
         


 

 


District 6 Class AAA 2019 Individual Champions
106: Nic Allison (Mifflin County), 113: Taylor Weaver (Central Mountain), 120: Christian Fisher (Mifflin County),
126: Matt Sarbo (Altoona), 132: Ryan Smith (Bellefonte), 138: Cole Stewart (Bellefonte), 145: Lane Porter (Central Mountain) 

 

285: Nate Simmers (Altoona), 220: Gus Dellinger (Hollidaysburg), 195: Cole Urbas (State College ), 182: Mason McCready (Hollidaysburg),
170: Kyle Myers (Bellefonte), 160: Trey Kibe (Mifflin County), 152: Ethan Richner (Bellefonte)

 

District 6 Class AAA Outstanding Wrestler

Cole Urbas (State College)

 


Central Mountain AAA Team Champions 2019

 

Schedule for District 6 Wrestling Championships   
 Class AAA    
Instructions for District Six Wrestling post-season (Team & Individual)
 

                    (photos below by Dave Crumrine)

District 6 Class AA Individual Champions
Front (L-R) Suds Dubler (Glendale), Jackson Arrington (Forest Hills), Amonn Ohl (Saint Josephs Cath Acad), Brock McMillen (Glendale),

Zack Witmer (Saint Josephs Cath Acad), Erik Gibson (Forest Hills) Caleb Dowling (Saint Josephs Cath Acad)
Back (L-R) Hudson Holbay (Westmont Hilltop), Tyler Stoltzfus (Saint Josephs Cath Acad), Derek Brown (Penn Cambria),

Derek Yingling (West Branch)\, Kolby Franklin (Saint Josephs Cath Acad), Cory Johnston (Glendale), Jake Ryan (Mount Union)


District 6 Class AA (Individual)  Team Champions
      St. Joseph's Catholic Academy

 


District 6 Class AA Outstanding Wrestler

Erik Gibson (Forest Hills)
 

PIAA District 6 Team Qualifiers  2019


  Westmont Hilltop Class AA District 6 Team Champs


Huntingdon Class AA District 6 Team Runners-up


Mifflin County Class AAA District 6 Team Champs

(Photos by Dave Crumrine)

 

 


 

Check out details of District Six Wrestling on Rich Vetock's District 6 Wrestling site


Tom Elling's Pennsylvania Wrestling

Back to Main Page

..